top of page
53963

Експеримент Елен Лангер

 

LA-VITA 1

Експеримент Елен Лангер, який довів, що старість існує лише в нашій уяві.


Всі ми знаємо, що людині стільки років, на скільки він сам себе відчуває.  Але навряд чи хтось серйозно сприймає цю фразу, адже нас привчили, що людина неодмінно повинен старіти, з усіма наслідками, що випливають звідси не дуже приємними обставинами.  А що якщо ми скажемо вам, що старість і згасання - це наш вибір, від якого можна відмовитися?  Відомий американський психолог Елен Лангер своїм сміливим експериментом довела, що старіти зовсім не обов'язково, якщо ви цього самі не хочете.
Доктор Елен Лангер відома своїми революційними відкриттями, які стосуються, в основному, людей похилого віку.  У 1976 році ця жінка провела в будинку для літніх людей Арден-хаус в Коннектикуті дослідження, перевернуло з ніг на голову сучасну геронтологию.

Лангер довела, що трепетний догляд за людьми похилого віку не йде їм на користь, а, навпаки, вкорочує їх дні.  Іноді надмірна турбота швидше зводить людини в могилу, ніж сама старість і хвороби.  Завдяки доктору в науці з'явився такий термін, як синдром вивченої безпорадності, який визнали вчені в усьому світі.

Але Елен Лангер не планувала зупинятися на досягнутому і в 1979 році вирішила розвіяти інші вікові міфи про старіння людини.  Для нового експерименту Елен відібрала 8 чоловіків, середній вік яких склав 75 ​​років.  Вони погодилися переїхати в спеціально обладнане для них житло в штаті Нью-Гемпшир, розташоване на території колишнього монастиря.

Учасники експерименту навіть припустити не могли, що їх чекає в новому будинку, де вони повинні будуть прожити кілька тижнів, не виходячи в великий світ.  Від самих чоловіків було потрібно небагато - Лангер попросила їх не брати з собою фотографії, книги і журнали, що з'явилися пізніше 50-х років.

Коли дідуся зайшли в будинок, вони просто остовпіли.  У їхньому новому житлі все було так, як в далекому 1959 році - книги на полицях, календарі, програвач з грамплатівками і навіть чорно-білий телевізор з крихітним опуклим екраном і лінзою.  Все навколо повертало їх на 20 років назад, в ті часи, коли вони ще були квітучими чоловіками, тільки переступить поріг зрілості.

Лангер попросила учасників експерименту підіграти їй і вести себе так, як ніби на дворі насправді 1959 рік.  Чоловікам потрібно було уявити, що їм по 50-55 років і це виявилося набагато простіше, ніж ви думаєте.  У будинку знаходився науковий персонал, але Елен суворо заборонила своїм асистентам якимось чином показувати людям похилого віку, що вони в похилому віці.

Якщо якийсь дідусь вирішував переставити крісло в інший кут, йому доводилося пихкати самому або кликати на допомогу своїх колег.  Також ніхто і не думав нагадувати про прийом ліків, стежити за дотриманням дієт і іншими звичайними в таких випадках речами.

Ізоляція від зовнішнього світу, повна самостійність і дбайливо відтворена обстановка в будинку вплинули на дідусів благотворно.  Всього через тиждень у більшості з них покращилися постава, м'язова сила, рухливість суглобів і навіть зір.  Один з чоловіків став бачити краще на 10%, при тому, що ніяких спеціальних процедур і ліків не отримував.

Зросла і кмітливість учасників досвіду - у 5 з них коефіцієнт IQ до кінця експерименту став вище, ніж на початку.  Але найдивніше, що чоловіки змінилися і зовні.  При зіставленні їх фотографій до початку досліду і після, чітко видно, що вони ... помолодшали.

Для повної об'єктивності знімки дідусів показали людям, які нічого не знали про дослідження доктора Лангер.  Всі вони були впевнені, що між фото, зробленими в кінці експерименту і на початку не менше трьох років різниці, причому останні знімки здалися більш старими.

Експеримент Елен Лангер був визнаний вдалим - він довів, що самопочуття людини залежить безпосередньо від його оточення і моделі, яку воно йому нав'язує.  Іншими словами, якщо в 70 років людина називає себе старим і вимагає від оточуючих відповідного ставлення, то він і відчуває себе як старий.  Краще брати приклад з Елен Рут ван Вінкл - 91-річної блогерші, яка живе більш насиченим життям, ніж багато юних дівчат.

 
 
LA-VITA2

Доктор Елен Лангер - найкраща ілюстрація до своєї наукової роботи

Якщо ігнорувати умовності і до самої смерті в 95 років вважати себе 45-річним, то велика ймовірність, що навіть останні роки життя будуть наповнені активністю і радістю, а хвороби відступлять.  Доктор Елен Лангер сама намагається жити у відповідності зі своєю теорією і в 73 роки наочно демонструє її роботу.  У 2009 році вона видала книгу «Проти годинникової стрілки» (Counter Clockwise), яка популярно розповідає всім про секрети довголіття і здоров'я.

bottom of page